Wystąpienia publiczne


Wystąpienia publiczne są dla większości z nas trudnym doświadczeniem. Niewielu ludzi rodzi się z naturalną chęcią mówienia do dużej grupy osób. Jednak jest to kompetencja bardzo przydatna w dzisiejszych czasach. Istnieje wiele zawodów, gdzie jest ona wręcz niezbędna. Co więcej, nawet jeśli nasza praca nie wymaga mówienia przed publicznością, życie czasem stawia nam takie niespodziewane wymagania. Możemy zostać poproszeni o przemówienie na ważnej uroczystości, o wywiad, poprowadzenie szkolenia czy prezentacji w firmie. Co zrobić, żeby w takiej sytuacji nie sparaliżował nas stres? Jak sobie poradzić z takim wyzwaniem, jeśli nie jesteśmy urodzonymi mówcami? 

WYstąpienia publiczne w praktyce

Dobra informacja jest taka, że umiejętność przemawiania da się wyćwiczyć. Samo teoretyzowanie na ten temat nie ma większego sensu. Kluczowe jest wyjście ze swojej strefy komfortu, zmierzenie się z niepewnością i wypowiedzenie się na forum. 

Wychodzenie ze strefy komfortu

Uczniowie pracujący w modelu edukacji hybrydowej mają taka możliwość, dzięki zajęciom grupowym. Nazywamy je w Dziupli „inspiratorami”. W małej i bardzo przyjaznej grupie dużo łatwiej pokonywać kolejne etapy na drodze w byciu pewnym siebie podczas publicznych występów. Najpierw będzie to zabranie głosu w dyskusji, następnie opowiedzenie kolegom o danym zagadnieniu, a potem wyjście na środek i referowanie z jednoczesnym rysowaniem mapy myśli. 

Młodzież bardzo ceni sobie taką możliwość i chętnie z niej korzysta na miarę swoich możliwości. Satysfakcja z pokonania kolejnej bariery jest ogromna!

Edukacja w dziupli

Tak właśnie patrzymy w Dziupli na edukację. To nie tylko encyklopedyczna wiedza, ale przede wszystkim zbiór umiejętności. Wiele z nich trudno wypracować samemu, dlatego w Dziupli dajemy uczniom możliwość zajęć grupowych. Rozwijają one mnóstwo istotnych kompetencji, zwiększają pewność siebie i przygotowują do przyszłych występów publicznych. 

Przeczytaj: Czym jest tutoring?