Na początku grudnia odbyła się sesja egzaminacyjna. W związku z tym przeprowadziliśmy wśród uczniów Dziupli badanie dotyczące poziomu stresu związanego z egzaminami. Stosowaliśmy skalę od 1 do 10, gdzie 1 oznaczał niski poziom stresu, a 10 – bardzo wysoki.
Wyniki badania potwierdziły nasze domysły – forma ustna jest dla uczniów bardziej wymagająca.
Jak zaplanować naukę w nowym semestrze?
Nowy semestr to doskonały moment na wprowadzenie zmian w podejściu do nauki. Odpowiednie przygotowanie, podzielenie materiału na etapy oraz systematyczność mogą pomóc osiągnąć dobre wyniki bez dodatkowego stresu i konieczności uczenia się „na ostatnią chwilę”.
Dlaczego planowanie jest ważne?
Planowanie nauki ogranicza stres i pozwala zmierzyć się z ilością materiału, która dzięki rozłożeniu na etapy, nie przetłoczy nadmiarem. Warto zacząć semestr z jasno określonymi celami i zaplanować regularny czas na naukę.
To wcale nie musi być trudne!
- Wybierz przedmioty, które chcesz zdać w kolejnej sesji egzaminacyjnej.
- Rozplanuj codzienne sesje nauki – ustal, które zagadnienia będziesz przyswajać w danym tygodniu i o jakich godzinach.
- Zaplanuj konsultacje z nauczycielami oraz czas na odpoczynek.
Jeśli masz z tym kłopot, w Dziupli możesz poprosić o pomoc swojego tutora (Przeczytaj więcej o tym, czym jest tutoring.)
Patrząc na swój plan, który możesz modyfikować, unikniesz stresu związanego z nauką w ostatniej chwili. Jasno określone godziny nauki oraz podzielony materiał pozwolą Ci lepiej zarządzać czasem. Dzięki temu będziesz mógł śledzić swoje postępy, dostosowywać plan i doskonalić go. To pomoże nie tylko skuteczniej przyswajać wiedzę, ale także lepiej zorganizować inne obowiązki.
Unikaj nauki na ostatnią chwilę
Uczenie się na ostatnią chwilę może sprawiać wrażenie skutecznego, jednak w rzeczywistości przynosi więcej szkody niż pożytku. Choć z początku może wydawać się, że masz dużo czasu i materiał nie jest zbyt obszerny, takie podejście często prowadzi do narastania stresu tuż przed egzaminem. Brak wystarczającego czasu na naukę i konieczność przyswojenia dużej ilości materiału powodują dezorganizację i utrudniają zapamiętywanie informacji.
Zamiast uczyć się tylko w ostatnim momencie przed egzaminem stresie przed egzaminem, postaw na regularność i systematyczność. Będziesz wówczas pewniejszy swoich umiejętności i zyskasz więcej czasu na odpoczynek.
Egzaminy ustne
Aby zniwelować stres naszych uczniów, chcemy oswoić ich ze sztuką autoprezentacji. W tym miesiącu także uczniowie dowiedzą się, jak praktycznie przygotowywać prezentacje multimedialne, które często są przedmiotem wystąpień publicznych, egzaminów, projektów. Na warsztatach z logo profilaktyki ćwiczymy metody relaksacji, pracujemy nad oddechem i praktycznym zapanowaniem nad stresem i lękiem.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najświeższymi informacjami o tym, co ciekawego dzieje się w Dziupli – dołącz do naszego Newslettera!
